יום שלישי , 14 יולי 2020
השוק הקימעונאי בשדרות. מס שילוט ללא אכיפה מלאה הפך למיותר. צילום: שדרונט

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור מאגרת שילוט לתקופת הקורונה. התשובה שקיבל מבהירה כי קיימת אפשרות לבטל את חוק העזר חסר המשמעות שאושר בתקופת בוסקילה. וגם מעניין מה קורה עם הבטחת העירייה מ-2018 לבחון משפטית את הסוגיה מול משרד הפנים.

מזה מספר שנים עולה הן במועצת העיר והן בקרב פעילי ציבור בשדרות סוגיית אגרת השילוט אותה נדרשים לשלם מדי שנה בתי העסקים בשדרות, בכל פעם בעיריית שדרות מבהירים כי הם יבחנו את הסוגיה משפטית אלא שדבר לא משתנה ובקרוב מאוד, בחודש יולי יזכו שוב בעלי העסקים בעיר לקבל את דרישת התשלום בעבור מדידות 2019, מי שלא שילם את אגרות השנים הקודמות ימשיך חובו לצמוח למימדים גדולים כפי שקרה ללא מעט בעלי העסקים.

קצת היסטוריה: חוק העזר העירוני בנוגע לאגרת שילוט אושר בשנת 2010, תקופת כהונתו של ראש העיר דאז דוד בוסקילה, זאת כחלק מתוכנית ההבראה שמטרתה הייתה לייצר הכנסות לעיר. הבעיה הגדולה בסוגיית השילוט שלאורך השנים עיריית שדרות לא ביצעה את עבודת הפיקוח כראוי וכפי שמחייב החוק וזאת לוודא שאין חריגות במספר השלטים וכן בגודל השלטים. מי שמסתובב בשדרות בוודאי הבחין ב"גו'נג'ל השלטים" והפגיעה הקשה באסתטיקה. בכל מקרה, חברת המדידות שנשלחה על-ידי חברת הגבייה הקודמת, תיעדה כל שילוט אם זה בויטרינה, מדבקה על הדלת וגם אם מדובר בשלט ישן שדהה, כך מצאו עצמם בעלי העסקים עם חיובים מנופחים שנעו בין 3,000 שקלים ל-12,000 שקלים. איפה הייתה הבעיה אתם שואלים? חברת הגביה תיעדה נניח בשנת 2011 והחיוב נשלח שנה לאחר מכן כך שבעלי עסקים נדרשו לשלם רטרואקטיבי, מאחר והיה מדובר בחוק חדש היה צורך של העירייה להודיע לתושבים מראש כדי לאפשר להם לעמוד בקריטריונים ולשלם בעבור שלט אחד.

למעשה מאז ועד היום ההתנהלות אותה התנהלות ובעלי עסקים רבים צוברים חובות, מה שכן יש לציין כי בעקבות המחאה שהוביל חבר המועצה יניב פרץ בחודש דצמבר האחרון (2019) אשר בעקבותיו מספר בתי עסקים כיסו את השלטים בשחור, הודיעה העירייה כי מלבד ההחלטה לא לחייב בתי עסק שיסירו שילוט, היא ביקשה מחברת הגבייה לשלוח את החיובים לא כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות בתחילת שנה אלא בחודש יולי 2020 כדי לאפשר לבתי עסק שיבחרו להסיר שלטים מיותרים לעשות זאת ולהגיש בקשה מסודרת לחברת הגביה לפני הקביעה הסופית של החיוב.

 מחאת שילוט בשדרות. דפוס שדרות החליט לכסות את אחד השלטים בשחור

בנוסף, יש לציין את העובדה שעוד לפני שהסוגיה עלתה שוב לדיון בסוף 2019 על-ידי חברי האופוזיציה, כבר בפברואר 2018 הקדים ראש העיר דוידי את הטיפול בסוגיה כשהודיע כי בעקבות פניות בעלי עסקים בשדרות הוא מבקש לבחון את חוקיות הטלת אגרת השילוט ל-2017. (החיוב ב-2018 כאמור על מדידות של 2017). "בהמלצת הייעוץ המשפטי, הורה ראש העיר לשלוח מכתב לבעלי העסקים שייצא בימים הקרובים" הודיעה העירייה, "במכתב יירשם לכל בעל עסק אילו שלטים נמצאו בעסק שלו ובאיזה גודל, מה סך החיוב עליהם וכי מדובר בדרישת אגרה לשנת 2018 ולא 2017. בנוסף, יינתן לבעלי העסקים פרק זמן בו יוכלו להודיע לעירייה על הסרת אחד השלטים או יותר על-מנת שיחויבו בהתאם".

 רחוב הגופר בשדרות. צילום: שדרונט

הנושא כמובן נשכח אבל עלה שוב לדיון במועצת העיר בישיבה שהתקיימה בראשית דצמבר 2019. מי שהעלה את הסוגיה היה חבר האופוזיציה יניב פרץ. בעירייה שוב דחו את טיעוניו בטענה "לפופוליזם זול", באותה ישיבת מועצה ראש העיר דוידי התייחס בעצמו ואמר לפרוטוקול: "אנחנו נלחמים למען קידומם של העסקים בעיר בכל דרך אפשרית, כך למשל הגשנו בקשה לפרסום העסקים משדרות באיביי, חוק העזר לא הוחל בקדנציה שלי אבל זה לא משנה את העיקרון שאי אפשר לבטל חוק עזר עירוני ולמה לנו לבטל, למה שבזק לא ישלם לעירייה, למה שמפעל לא ישלם לעירייה, לא מזה עסקים קורסים, אנחנו מעודדים אותם בהרבה דרכים אחרות. כמו כן הודענו שהגזבר והיועמ"ש בקשר עם משרד הפנים לתיקון חוק העזר והקלה על העסקים הקטנים, אני מציע להסיר את ההצעה מסדר היום".

כמו כן, בתגובה ל'דין וחשבון' שוב העירייה הצהירה כמו בפברואר 2018 כי בכוונתה לבחון את הסוגיה משפטית. וכך נכתב בין היתר: "אגרת שילוט מוטלת מתוקף פקודת העיריות בכל עיר ועיר מתוקנת בישראל. האגרה היא שנתית ובעלי העסקים נדרשים לשלם אותה לפי סוג השלט בעסק שלהם וגודלו. ראש העיר הנחה את גזבר העירייה והיועץ המשפטי לפעול לתיקון חוק העזר שנחקק ב-2010 {חוק עזר לשדרות (מודעות ושלטים)}, כך שתינתן הקלה נוספת למען העסקים הקטנים כאשר האגרה על המטרים הראשונים של השלט תהיה מוזלת ובנוסף לפרוס את התשלום לתשלומים".

כאמור, לאחרונה שוב עלתה הסוגיה, הפעם היה זה חבר העירייה עו"ד אמיר פינטו ששיגר לפני כשבועיים וחצי מכתב למשרד הפנים בבקשה לאשר בתקופת הקורונה (חודשים מרץ, אפריל, מאי) ביטול ארנונה גם לתושבים, כמו כן ביקש לבטל חיוב מס שילוט. אם עד כה היה נדמה כי הסמכות בידי משרד הפנים, הרי שהתשובה שקיבל פינטו מבהירה: הסמכות בידי העירייה שבוודאי יכולה לדרוש את ביטול חוק העזר העירוני. " אחד מהצעדים שנקטה הממשלה במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם נגיף הקורונה היה פטור מתשלום ארנונה לעסקים למשך 3 חודשים. חשוב לציין שמהלך זה מומן על ידי הממשלה באופן מלא כאשר שיפתה את הרשויות המקומיות בגין ההטבה הזו" השיב לפינטו מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, "צעד זה היה אחד מתוך רבים בתכנית הסיוע הכלכלית המקיפה אשר נועדה לתת מענה לצרכים והמצוקות של בעלי העסקים והאזרחים במדינה. בנוסף יש לציין, כי מתוקף החלטת הממשלה, תושבי עוטף עזה מלכתחילה זכאים להנחה של כ-%45 מחיוב ארנונה למגורים וכן כ- %39 מחיוב ארנונה לעסקים". בסוף דבריו הוא מבהיר כי הסמכות בסוגיית אגרת השילוט בידי העירייה מה שאומר שאפשר לדרוש לבטל לגמרי את האגרה. "באשר לבקשתך בדבר ביטול מס שילוט על ידי שר הפנים, יש לציין כי בשונה מההסמכה לקבוע תנאים וכללים למתן הנחות בארנונה, השר איננו מוסמך לתת הנחה/פטור מאגרות שילוט שנקבעו בחוקי עזר של רשויות מקומיות".

בתוך כך, בישיבת המועצה שהתקיימה אתמול (רביעי) ההצעה למתן פטור לשלושה חודשים באגרת השילוט הונחה על שולחן המועצה ואושרה. מי שחתום על ההצעה בסדר היום הוא ראש העיר בעצמו.

לסיכום, חשוב לומר, אגרת השילוט במתכונת המוגדרת בחוק לא מהווה עול כלכלי ומסתכמת בכ-400 שקלים בממוצע לעסק בשנה, אגרת השילוט אפילו נחוצה לעיר כדי לשמר נראות יפה של מרכז קניות אלא שלא יכול להיות שלצד זה לא מתבצעת אכיפה כדי לוודא שאין יותר משלט אחד וכן לקבוע מידות אחידות שלא תהיה חריגה אחרת אגרת השילוט חסרת משמעות מלבד עוד הכנסה לקופת העירייה.

מעיריית שדרות נמסר בתגובה: "העירייה בשלבי ניסוח אחרונים של תיקון חוק העזר העירוני באופן שיתאפשר לה לתת הנחה באגרת השילוט בתקופת חרום וכן לתת הנחה מאגרת שילוט באופן משמעותי לעסקים קטנים. במשך תקופה ממושכת ישבו הגורמים המקצועיים בעירייה על המדוכה כדי ללמוד על הנעשה בנושא זה ברשויות מקומיות אחרות וכן מול נציגי משרד הפנים. התיקון לחוק יאושר במליאת מועצת העיר ולאחר מכן יוגש לאישור משרד הפנים. עיריית שדרות תמשיך לעשות את המירב והמיטב כדי להקל על בעלי עסקים בעיר ולהיטיב עמם".

לכתבה הבאה:

הסוף לתעלומת המים? שדרות עוברת למדי מים חכמים

לכל תושב תהיה גישה מהטלפון הנייד למונה המים שלו וכך יהיה ניתן לשלוט ולבקר את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.