יום שני , 25 מאי 2020

מספר החולים בשדרות, נתיבות ואופקים: למה אסור להיכנס לשאננות?

אומנם אנחנו רחוקים מצמרת הערים שבהם יש מספר גדול של חולים אבל העליה ההדרגתית צריכה להדליק נורה אדומה. כמה חולים יש בשדרות, נתיבות ואופקים? כמה זה באחוזים ואיזה מקום אנחנו בטבלה הארצית.

התפשטות נגיף הקורונה בערי המרכז ובראשם בני ברק וכן ממש קרוב אלינו בערי הדרום אשקלון ובאר שבע לא דומה למה שמתחולל באזור הנגב הצפוני אבל הטבלה המעודכנת האחרונה מהבוקר (יום א') באשר לרשימת החולים בערי ישראל צריכה להוציא את כולנו מהשאננות שכנראה אנחנו נמצאים בה.

"בשדרות המצב טוב יש רק כמה חולים בודדים אז לא צריך לדאוג יותר מדי" את התשובה המדהימה הזו סיפק בסוף השבוע תושב העיר שנשאל מדוע הוא מסתובב ללא מסכה על הפנים, תשובות דומות קיבלו גם שוטרי משטרת שדרות שביצעו אכיפה בסוף השבוע האחרון במוקדי המסחר. בראיון ל'דין וחשבון' אף התייחס מפקד משטרת שדרות  סנ"צ מייק כהן לפעילות האכיפה. "אנחנו מעדיפים לא להשתמש בכלל בקנסות ומשתדלים להבין לליבם אבל מי שלא יכבד כמובן לא נהסס לקנוס אותו. אני גם חייב לומר שאנחנו משקיעים את מירב המאמצים שלנו בהסברה לציבור ולשמחתי הציבור מבין שזאת העבודה שלנו ומשתף פעולה" אמר בין היתר והוסיף: "סוף השבוע שעבר הוחמרו למשל התקנות, לכן התייצבנו במרכזי הקניות ברחבי העיר וראינו לא מעט עסקים שפתחו וקיבלו קהל למרות שהם לא נחשבים חיוניים- מזון או תרופות".

משיחות שניהלנו עם תושבים שעוקבים אחר מפת החשיפה נטען לא אחת שהמפה גורמת להם לבלבול גדול, כך למשל דווח כי חולת מאומת ביקר בבנק הפועלים בעוד במפה הנקודה מצוינת בכלל באזור השוק העירוני. בכלל, גם בעירייה התפלאו לקבל דיווחים מהתקשורת כי מוקדי חשיפה חדשים. האבסורד: המפה של משרד הבריאות לא תואמת את המדד הרשמי של משרד הבריאות שנמסר לרשות המקומית כך קרה שרק אחרי 24 שעות קיבלה העירייה אישור לפרסם על מוקדי חשיפה חדשים.

דבר נוסף שצריך להטריד גם את ההסברה המקומית בהובלת ראש העיר אלון דוידי שעושה עבור התושבים שירות בהחלט נפלא בשידורי הלייב שבהם הוא מעדכן את התושבים בכל הפעילויות והשירות הנגיש היא העובדה שתושבים רבים מקבלים רושם שאנחנו במצב שגרה ולא במצב חירום. עם כל הכבוד למחמאות שהרעיף מפקד תחנת המשטרה על משמעת התושבים, גם הוא הבין בסוף השבוע האחרון שצריך להגביר עוד יותר את האכיפה. רושם נוסף שקיבלו התושבים שעוקבים אחר מפת הקורונה הוא שמוקדי החשיפה המועטים יחסית ממחישים את מצב החולים בעיר. כמעט כל מי שנשאל על-ידינו, ההבנה שלו שיש רק מספר חולים בודדים חולים  אלא שהמספר שונה לגמרי ואם זה עלול לגרום לשאננות מומלץ להשקיע עוד יותר בהסברה שהקורונה כאן וצריך להקפיד הקפדה יתרה לא פחות מהערים  שבצמרת התחלואה.

 פעילות אכיפה מוגברת בשדרות. צילום: משטרת ישראל

בתוך כך, גם מוקדי החשיפה במקומות שבהם שהו חולים מאומתים עודכנו הבוקר: בסופר ויקטורי בעיר נרשמו מספר ימי חשיפה יום ה-22.3 בין השעות 08:00 עד 13:00, יום ה-23.3 בין השעות 15:00 ל-16:30, יום ה-24.3 בין השעות 07:00 ועד 10:00 וכן בין השעות 14:00 עד 15:00.

בנוסף נזכיר את מוקדי החשיפה האחרונים: קופת חולים כללית – שדרות תאריך: 18/03/20 שעות: 07:30 ועד 07:35 / היפר כהן במרכז מול 7 תאריך 18/3/20 שעות 17:00- 19:00 /  בנק פועלים – שדרות תאריך: 22/03/2008:30 עד 12:30/ מוקד "טרם" – שדרות מתאריך: 28/03/20 19:30 ועד: 28/03/20 20:30 / בית כנסת משעול ברנר 3 תאריך: 31/3/20 שעות: 06:00 עד 06:45. בנוסף: בשעה האחרונה קיבלו תושבים באמצעות אפליקציית מגן התראה למוקד חשיפה נוסף בקופת חולים כללית ב-26.3 בין השעות 07:30 בבוקר לשעה 08:00.

כמה חולים בשדרות נתיבות ואופקים?

מלבד העיר שדרות גם בערים השכנות נתיבות ואופקים המצב אומנם יציב וגם שם מורגשת שאננות. לשם כך החליטה גם שם המשטרה להגביר את האכיפה. למשל בעיר נתיבות שם יש קהילה חרדית גדולה עושים מאמצים גדולים למנוע התפשטות במגזר. למאמץ ההסברתי התגייס גם הרב הראשי הרב פנחס הכהן ששיגר אגרת מיוחדת שקורא לתושבים באופן מפורש להישמר לנפשותיהם .

 פעילות התנדבותית בעיר אופקים. צילום: מתוך אתר העירייה

בתוך כך, נזכיר כי העיר הראשונה שבה התגלה חולה קורונה הייתה אופקים, מאז חלפו כארבע שבועות והתגלו כ-21 חולים אבל שימו לב לשדרות. רק ב-16 למרץ התגלה החולה הראשונה שנדבקה מחולה מספר 78 באירוע יום האישה בשדרות. מאז חלפו שבועיים וחצי ומספר החולים הגיע כבר ל-24, נתון זהה קיים גם בעיר נתיבות. עוד נציין כי בטבלה שפרסם משרד הבריאות הבוקר ובו כ-160 רשויות, הערים שדרות (45) נתיבות (55) אופקים (61) ניצבים במקום סביר באמצע אבל עם אפשרות להיצמד לצמרת מאשר לתחתית הרשימה. בתרגום לאחוזים ביחס לכמות התושבים. שדרות ביחס ל-25 אלף תושבים (נתון ישן שכן העיר כבר מתקרבת ל-30 אלף) האחוז עומד על 0.1%, בנתיבות ביחס ל-36 אלף תושבים 0.07% ואילו באופקים ביחס ל-30 אלף תושבים גם 0.07%.

לכתבה הבאה:

כתב אישום נגד נהגת מאופקים שדרסה למוות את ניקול קבסה

הנהגת מואשמת בגרימת מוות ברשלנות לאחר שלא הבחינה בקבסה ז"ל חוצה מעבר חציה בתאונה קשה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.