יום שלישי , 11 אוגוסט 2020

מטפלים בקורונה – מוכנים להסלמה

אם תשאלו את מפקד משטרת שדרות, סנ"צ מייק כהן, הניסיון הביטחוני הגדול בחירום של פקודיו ושל התושבים סייע מאוד לעשות את המעבר הנחוץ למציאות הקורונה. בראיון מיוחד ל'דין וחשבון' הוא מפרגן לתושבים על המשמעת, מסביר מדוע הם חייבים להחמיר באכיפת התקנות למרות אחוז החולים הנמוך בעיר וחושף מה הביא את העיר לתחתית אחוזי הפשיעה בישראל.

העיר שדרות זכתה בימים האחרונים לשבחים רבים על היכולת המהירה שלה לעשות את המעבר משגרה לחירום ולייצר תוך זמן קצר פיתרונות יצירתיים משלה למאבק בוירוס הקורונה. בין הארגונים  תמצאו גם את לובשי המדים הכחולים ממשטרת ישראל שצברו ניסיון גדול בחירום ביטחוני והוכיחו שוב כמה ניסיון יש להם יחד עם המערכת העירונית לעשות מעבר מהיר משגרה לחירום.  "רק מי שחי ועובד בשדרות יודע כמה הניסיון הביטחוני מסייע לעשות את המעבר" מסביר סנ"צ מייק כהן שמפקד על תחנת המשטרה המקומית מזה שלוש וחצי שנים, "אין ספק, ההתמודדות הפעם שונה, מדובר במאבק בנגיף שאיתו מתמודדת כל המדינה, בעצם כל העולם. העובדה שיש לנו ולתושבים ניסיון זה מסייע לנו מאוד במעבר משגרה לחירום".

מייק כהן, התמנה לתפקיד לפני שלוש וחצי שנים ופיקד על התחנה בתקופה ביטחונית מאתגרת במיוחד עם סבבי הסלמה בלתי נגמרים. רק בשישי האחרון קיבלה העיר תזכורת שעל אף העובדה שכל העולם מתמודד עם נגיף קטלני יש מי שמעוניין ברצועת עזה להמשיך לעסוק בטרור.

"בימים אלה אנחנו נמצאים בנוכחות מרובה בשטח" אומר סנ"צ כהן, "אנחנו מגיעים למרכזי קניות כדי לוודא שתקנות החירום של הקורונה מיושמים, כדי להמשיך לשמר את רמת הפשיעה הנמוכה בעיר וגם כמובן ערוכים לכל תרחיש ביטחוני. בנוסף, אנחנו גם מסייעים ברמה הקהילתית, לצד הסברה מרובה לתושבים השוטרים שלנו גם ממשיכים לסייע לקשישים שאיתם אנחנו בקשר בכל ימות השנה כדי לסייע להם בחבילות מזון ותרופות, מדובר בשיתוף פעולה יוצא מהכלל עם אגף הרווחה של הרשות המקומית".

"מעדיפים לא להשתמש בכלל בקנסות"

מדפדוף בארכיון מצאתי שהראיון האחרון עם סנ"צ כהן היה לפני כשנתיים. "אם לא התראיינתי שנתיים כנראה שהמצב שלנו טוב" הוא אומר בחיוך, "בסך הכל נדמה לי שהזמן עובר מהר שנהנים ואני באמת נהנה בתפקיד כי הגעתי לעיר באמת מיוחדת, לתחנה עם סגל שוטרים מדהים".

 שוטרים בכניסה לעיר. צילום: דוברות המשטרה

הראיון עם סנ"צ מתקיים בנסיבות חירום אם כי הפעם לא בגלל הסוגיה הביטחונית. בהתאם להנחיות הראיון התקיים טלפונית. כצפוי הוא נדרש להתמודדות החדשה שכל העולם חווה בשבועות האחרונים.  "בסך הכל הציבור מבין שזה לטובתו, גם במקרה הזה תפקידנו להציל חיים. מבצעים את התפקיד ברגישות ועם אחריות מלאה. במקומות שאנחנו צריכים להיות אסרטיביים אנחנו נהיה אסרטיביים ואיפה שצריך להפעיל שיקול דעת- נפעיל שיקול דעת" הוא אומר בהקדמה לשיחה בנושא הקורונה.

אחרי שבועיים של סגר חלקי, איך אתה מסכם את המשמעת של תושבי שדרות?

"תושבי שדרות באמת נהדרים עם משמעת מאוד גדולה, רובם המכריע בהחלט נשמעים להנחיות, כל מי שאנחנו פוגשים ברחוב הוא יצא למטרה שלשמה הוא יצא, בדומה למציאות הביטחונית אף אחד לא לוקח סיכון אלא אם מדובר בצורך הכרחי. ראינו כיצד התושבים נשמעים בשטח וראינו את זה גם בבתי הכנסת, שדרות הייתה ראשונה לסגור בתי כנסת ולאפשר תפילות במרחב פתוח עד 10 אנשים גם כאן ראינו כיצד הם שומרים על הכללים בצורה יעילה ונכונה.

כמה יש משמעות לעובדה שאחוז החולים בעיר מאוד נמוך בכל הקשור לפעילות האכיפה שלכם?

"החשיבות המרכזית היא למנוע את קצב ההדבקה, מספיק אחד שמדביק שלושה ונעשה את המכפלות בעיר קטנה כמו שדרות  זה יכול להוביל למספרים גדולים מאוד כמו שאנחנו רואים למשל בעיר אשקלון שהיא עיר ענקית.  לכן גם כמות קטנה של אנשים שנמצאים בבידוד וגם של חולים בפועל צריך לשמר אותה ולוודא שההנחיות מיושמות בשטח. זה שיש כמות קטנה דווקא מחייב אותנו להקפדה יתרה מהסיבה הפשוטה ביותר, מספיק שאחד כזה יוצא החוצה ובא במגע במקום שיש התקהלות אנחנו בבעיה גדולה, בשל כך האכיפה של המשטרה בשדרות מבוצעת כמו בכל עיר אחרת".

בכל זאת, בעיר כמו אשקלון שבה  יש התפרצות אפשר להניח שהאכיפה גדולה יותר?

"אני מבין לחלוטין את כוונתך, המדיניות היא אותה מדיניות בכל הארץ, יכול להיות שיש מקומות שמשרד הבריאות שם יותר דגש ואז המשטרה נדרשת אבל הכל קורה תחת מדיניות שכולנו מחויבים אליה. אנחנו במשבר הנוכחי של הקורונה, התפקיד שלנו כמשטרה לפעול תמיד לפי ההנחיות של משרד הבריאות ולשמש הזרוע המבצע בשטח וזה מה שאנחנו עושים".

ישנם תושבים שטוענים אחרת. למשל בפנייה שנעשתה אלינו למערכת טוענת תושבת העיר שהיא רואה תנועה של נערים ברחוב, תושבים עושים ספורט, בתי קפה וכמה חנויות שפתוחים כרגיל והיא לא רואה את נוכחות המשטרה?

"קודם כל אני מבין את טענותיה כי יכול להיות שהיא עצמה לא נתקלה בנוכחות משטרתית אבל כאחד שמפקד על משטרת שדרות ונמצא בשטח ומצוי בקשר רצוף עם המוקד העירוני יש נוכחות שלא תמיד היא נראית לעין אבל כל חריגה מההנחיות מטופלת מיידית, בל נשכח שהעיר שדרות מרושתת במצלמות ויש מוקדניות שעוקבות בנוסף אלינו אחר המתרחש 24/7. אני חייב לציין שבמשך שבועיים וחצי של פעילות התקנות לשעת חירום משתנות כל העת, כל יומיים-שלושה יש החמרה בתקנות. למשל השבוע אם קודם בתי קפה ומסעדות יכלו לתת שירות בטייק אווי הרי שכעת זה אסור, רק שירות משלוחים ורק למי שהוגדר חיוני".

כמה נניח אתם מבצעים אכיפה בררנית לגבי מיהו עסק חיוני ומי לא?

"שוב אנחנו פועלים רק לפי התקנות שמשתנות ומבינים שעל אף המצב ישנם עסקים שרוצים בכל זאת להתפרנס אבל הם חייבים לפעול לפי ההנחיות. בסוף השבוע שעבר הוחמרו למשל התקנות, לכן התייצבנו במרכזי הקניות ברחבי העיר וראינו לא מעט עסקים שפתחו וקיבלו קהל למרות שהם לא נחשבים חיוניים- מזון או תרופות, ביקשנו מהם לסגור ואני חייב לומר שהם נענו מייד ושיתפו פעולה באופן מלא, מי שלא נענה והיו מעטים כאלה קיבל אזהרה".

מה לגבי קנסות?

"אנחנו מעדיפים לא להשתמש בכלל בקנסות ומשתדלים להבין לליבם אבל מי שלא יכבד כמובן לא נהסס לקנוס אותו. אני גם חייב לומר שאנחנו משקיעים את מירב המאמצים שלנו בהסברה לציבור ולשמחתי הציבור מבין שזאת העבודה שלנו ומשתף פעולה. למשל, בתקנות הקודמות לא היה ניתן לשבת בבתי קפה אבל היה ניתן לקחת בטייק אווי אבל זיהינו במרכז העיר שזה יצר התגודדויות ומייד פיזרנו אותם. האחריות במקרה הזה היא על בעל העסק שצריך לדאוג לא להשאיר מקומות ישיבה ולא לאפשר את זה כי הוא עלול לקבל קנס- צעד אחרון שאנחנו מעדיפים לוותר עליו".

עד כמה הניסיון במעבר מחירום לשגרה בנושא הביטחוני מסייע לכם בהתמודדות עם הקורונה?

"תחנת שדרות היא ייחודית משום שמעבר משגרה לחירום מתבצע  גם בעיתות שגרה ובכלל לצערנו סבבי ההסלמה מתרחשים אחת לתקופה קצרה ולכן זה גורם לנו לעשות את המעבר הזה לא מעט.  כשאתה ערוך בשגרה ומגיע מצב חירום אנחנו מייד יודעים להתמודד איתו. המציאות הביטחונית מחייבת רמת כוננות שהיא שונה מאשר המצב הנוכחי של וירוס הקורונה. השוני הוא לאו דווקא בנושא הניידות והפריסה שלנו בשטח אלא השוני הוא בתפיסה המבצעית שכן במצב זה ניידות ניצבות במצב הזנק ואנחנו מתמודדים עם טילים ומגיעים לכל זירה בתוך דקות ספורות, כיום התפיסה שלנו היא להיות במוקדי החיכוך שבהם ציבור גדול מגיע.

כמה קיים חשש גדול מסבב הסלמה בתקופה כזו?

"ניסיון העבר בשדרות כבר לימד אותנו שהכל יכול להתרחש לכן אנחנו תמיד ערוכים לעבור ממצב שגרה לחירום ולוקחים בחשבון את כל האפשרויות, גם להתמודדות ביטחונית לצד וירוס הקורונה. הכוח המבצעי שפועל כרגע בשטח זהה לכוח שמוכן במציאות הביטחונית כך שלא תהיה לנו בעיה לעשות את המעבר".

 סנ"צ כהן בזירת נפילת רקטה בשדרות. צילום: באדיבות דוברות המשטרה

קיבלנו תזכורת ביום שישי האחרון ולקח לי זמן לקלוט שזה אפשרי?

"נכון ומי שחווה את זה בשישי היה נראה לו קצת לא קשור 'צבע אדום' בזמן שכל העולם מתמודד עם נגיף הקורונה.  אומנם הרקטה לא התפוצצה בעיר אבל מספיקה התראה אחת כדי להכניס תושבים רבים לחרדה גדולה ואותנו תוך עשר שניות למצב חירום כי בימים אלה הכובע הביטחוני תמיד נמצא בכוננות לכל תרחיש שיבוא. לכל שוטר יש בניידת ערכת קורונה אבל בסמוך אליה יש גם ערכה מבצעית מוכנה לטיפול בירי טילים או כל אירוע ביטחוני אחר".

"נתוני פשיעה נמוכים מאוד בשדרות"

אם אני חוזר אחורה בזמן, משטרת שדרות התמודדה בעבר עם לא מעט פשיעה בעיר וגם עם לא מעט מעשי ואנדליזם אבל אני מודה בארבע  השנים האחרונות, אם נשאיר רגע בצד את הנושא הביטחוני, הביטחון האישי שלנו התושבים השתפר פלאים, כבר לא תשמעו כל שני וחמישי על מקרים של התפרצויות וגניבות רכוש מה שמעיד על השינוי שעברה העיר. יש לכך גורמים רבים, בין היתר הקמת השיטור העירוני במתכונת מורחבת לצד המשטרה,  מערכת בקרה משוכללת של מאות מצלמות שפרוסות בעיר, תצפיתנים שעובדים כל היממה וכמובן פעילות משטרתית מוגברת.

בראיון הקודם דיברנו על משמעות שדרוג כוח אדם ומערך המצלמות. נעשתה השקעה גדולה האם יש תוצאות?

"בנושא הפשיעה אני יכול לומר לך בוודאות מלאה ששדרות היא אחת הערים הבטוחות במחוז מבחינת פשיעה, כמות עבירות הרכוש בירידה מתמדת בשלוש השנים האחרונות ונמצא באזור ה-0.3% שזה כמעט כלום. כמובן שיש עדיין מקרים אבל ביחס לכל עיר אחרת זה נתון מדהים. נתון נוסף מעניין וגם שם שדרות ניצבת בצמרת זה בסיכוי עבריין להיתפס- זה אומר שתיק אחד מתוך שלוש מוגש בו כתב אישום, זאת אומרת העבריין נתפס ומובא לדין שזה נתון מאוד משמעותי וגבוה וזה בגלל ההשקעה בכל מקרה ומקרה בצורה יסודית".

כמה זה תוצאה של השפעה ישירה של המצלמות?

"ראשית אציין כי פרויקט המצלמות שהרשות מפעילה ומתחזקת וגם ממנת במסגרת פרויקט עיר ללא אלימות לשעבר, פרס מאות מצלמות ברחבי העיר והוא אמור להמשיך ולגדול עוד יותר וזה כבר נמצא בשלב הביצוע. אני לא אגיד שזה לא תורם אבל אני חושב שאת הנתונים יש לייחס בעיקר לעבודה המשטרתית סמויה וגלויה שמבוצעת בעיר בשיתוף פעולה מדהים עם הרשות כדי להעניק לאזרחים כאן בימי שגרה ביטחון אישי".

בנוסף התחושה שיש יותר נוכחות בשטח אם זה ניידות משטרה ואם זה השיטור הקהילתי?

"אין בכלל ספק שנוכחות משטרתית גלויה תורמת תרומה משמעותית אבל אציין שיש לא מעט פעילות סמויה שכל מטרתה לזהות את הפשיעה ולגדוע אותה. השילוב של הפעילות הגלויה והסמויה ושיתוף הפעולה עם הרשות המקומית כמו מקרה שפורסם אצלכם (ניסיון לבצע פריצה ענקית בחנות משקאות סופר לירון ביום שישי שנמנע בזכות ערנות תצפיתנית של המוקד). כל אלה מביאים אותנו לנתוני פשיעה נמוכים מאוד בשדרות".

בעבר היו לא מעט מעשי ונדליזם, מה המצב כיום, כמה המצלמות תרמו להרתעה?

"נכון כשהגעתי לתחנת שדרות לפני שלוש וחצי שנים נתקלתי במקרים של ואנדליזם, אני יכול לומר שהשילוב בין הפעילות המדהימה שמתקיימת היום בקרב בני הנוער ונוכחות המצלמות הביאה אותנו לירידה חדה בעבירות רחוב בפארקים. בנוסף, אציין כי בשיתוף הרשות הפעלנו תוכנית בקרב בני הנוער שנקראת תמ"פ- סביבה מונעת פשיעה. למשל במקום שלא הייתה תאורה ויש תאורה אין פשיעה, במקום שיש מצלמות עם שילוט אין פשיעה. ברמה האישית אני גם חייב לומר שאני עסקתי בנוער מהיום הראשון שלי בשדרות כי האמנתי שהם מפתח להצלחה, מעבר לזה הרשות בשדרות משקיעה המון משאבים ותקציבים באופן בלתי רגיל ורואים את התוצאה בשטח אם זה במועדוני הנוער הרבים שנבנו ואם זה בפעילות שלהם. זה נתון שאני הכי גאה בו כמפקד משטרת שדרות".

לכתבה הבאה:

בשורה לעיר שדרות לקראת פתיחת שנת הלימודים

לקראת פתיחת שנת הלימודים וההיערכות ללמידה מרחוק: קבוצת פרטנר מחברת את העיר שדרות לתשתית הסיבים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.