יום שישי , 29 מאי 2020

לקחו להם את הבית

בתום 15 שנות פעילות סגר 'מרכז יום לקשיש' בשדרות את שעריו ולמעלה מ-50 קשישים, שהמקום היה להם לבית, ימצאו את עצמם החל ממחר ללא מסגרת. "למה עושים לנו את זה?" הם שואלים

לאחר מאבק ממושך, שכלל הפגנות, מאבקים ובתי משפט מרכז יום לקשיש בשדרות סוגר היום את שעריו באופן רשמי. קשישי המרכז הגיעו הבוקר בפעם האחרונה, אל המקום ששימש להם לבית והזילו דמעה. גם עובדי המקום, חלקם עובדים במרכז שנים ארוכות, התקשו להסתיר את הדמעות. קשה לתאר במילים את האווירה ששרה הבוקר במקום וקשה היה שלא להזיל דמעה יחד עם הקשישים, שדיברו מדם ליבם וניסו לפנות לליבו של ראש העירייה, אלון דוידי, ולמקבלי ההחלטות. חלקם כבר הרימו ידיים, הבינו שאין להם עם מי לדבר ושהם עמודים קטנים אל מול המערכת, שהפנתה להם גב ו"השליכה אותם לרחוב" כהגדרתם. אחרים עוד מנסים להיאבק, מבקשים בעיניים דומעות עזרה, חמלה והבנה.

"זורקים אותנו לרחוב"

למעלה מ-15 שנים פועל מרכז היום, חלק מהקשישים פוקדים אותו שנים ארוכות, אחרים הצטרפו בשנים האחרונות. כולם מעידים שהמקום הפך להם לבית, הם מספרים על בדידות קשה, שרק המרכז מפיג להם אותה ומהווה את הסיבה שלהם לקום בבוקר.

מפגש אחרון. קשישי מרכז היום נפרדים
מפגש אחרון. קשישי מרכז היום נפרדים

"אני עצובה מאוד, בגלל החברים שלי שאני אוהבת. אני אוהבת את כולם פה, כמו את הילדים שלי. מהיום שבו בעלי נפטר אני פה, כבר שבע שנים. אני צריכה שיהיה מועדון לכולם ולא רק לי, אסור לתת למקום הזה להיסגר" אומרת קשישה אחרת.

"זה הבית שלנו, כמו בכל בית יש חסרונות ותיקנו את כל הליקויים. אף אחד לא מתייחס אלינו ולא מוכן להקשיב לנו. חשבתי שיש צדק במדינה הזאת, אבל אם זורקים את כל הקשישים הללו לרחוב, אז כנראה שאין" מוסיפה קשישה אחרת. "אף אחד לא בא לדבר איתנו, ראש העיר לא הראה את עצמו אפילו פעם אחת".

לאף אחד מהקשישים אין תשובה מה יעשו מחר בבוקר, ואיך החיים שלהם ימשכו בלי המסגרת התומכת והמחבקת הזאת. "ימצאו את הגופה שלי ממש בקרוב" אומרת אחת הקשישות. "לא תיהיה לי יותר סיבה לקום בבוקר, להתלבש ולהתארגן. ייגמרו לי החיים בלי המועדון הזה".

צפו ברגעים המרגשים במרכז היום, כפי שתיעד הבוקר אלברט גבאי:

רבים מהקשישים מדברים על כך שאינם מתכוונים לעזוב את המקום וכי יש בכוונתם להמשיך ולהתייצב במקום בכל בוקר. נציין כי המועדון יפתח מחר, אך הקשישים לא יקבלו את הטיפול, הארוחות ולא יסופקו להם הסעות. רבים מפנים אצבע מאשימה לראש העיר, אלון דוידי, שלטענתם לא עשה מספיק בשביל לסייע להם. אחרים טוענים שמדובר בפוליטיקה זולה שנעשית על גבם ובאינטרסים אישיים, שגברו על טובת הקשישים.

גם תושבי שדרות הביעו את אכזבתם מכך שזה סופו של מרכז יום לקשיש. "אני כל כך עצובה לראות את זה, יש לי דמעות בעיניים. אמא שלי במועדון מזה שנים רבות וכבר שבוע שלם לא מפסיקה לבכות. בשביל אמא שלי זה גזר דין מוות. זה לא יסלח" כתב תושבת העיר, בת שבע וקנין. "בושה וחרפה להעניש את ותיקי שדרות על אגו" כתבה תושבת אחרת.

לכתבה הבאה:

משרד הפנים: "בסמכות העירייה לבטל אגרת שילוט"

חבר עיריית שדרות עו"ד אמיר פינטו פנה לפני כשבועיים למשרד הפנים בבקשה לאשר לעירייה פטור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.