טיפים לגידול ירקות בגינה

בשביל לאכול ירקות ישר מהגינה צריך להחליט על שיטת גידול מתאימה ולהקפיד על כללי אצבע ביחס לעונות השנה. כמו כן, חשוב להכיר את הדרישות השונות של כל ירק ובדיוק בגלל זה הכנו עבורכם מדריך מסודר

גינה פרטית היא הזדמנות טובה לגדל ירקות טריים. לפי הנחיות מעודכנות של משרד הבריאות, יש להרבות בצריכת ירקות ופירות ולהעלות את הקצובה המינימאלית ל-7-8 מנות ביום (לעומת 4-5 בהנחיות הקודמות). עוד קובעות ההנחיות שמומלץ לצרוך לפחות 5 מנות ירק ביום ולהוסיף 2-3 מנות פרי בצבעים שונים, לאכול את הפירות בשלמותם ולהימנע משתיית מיצים.

הבעיה היא שגם השקעה בהקמת גינה לא תמיד מבטיחה גידולים תקופתיים. כמובן שמדי פעם ניתן לרענן את המזווה עם גיבוי של הזמנת פירות וירקות באינטרנט, אבל אין תחליף לגידול עצמי. אז כיצד עושים זאת בצורה נכונה?

כללי אצבע לגידול ירקות

האלמנטים הבסיסיים לגינה פורייה הם אוויר, אור, אדמה, מים והזנה. כל הצמחים זקוקים לאוויר כי הם ניזונים מחמצן, פחמן דו חמצני וחנקן והאור חיוני לשם ביצוע תהליך הפוטוסינתזה שהם עוברים. כמו כן, האדמה משמשת כמצע שתילה פיזי ותפקידה גם להזין את הצמח באלמנטים תזונתיים וטרם רכישת הצמח מומלץ לבדוק את דרישות ההשקיה שלו.

עוד משהו שצריך לחשוב עליו הוא סביבת הגידול. באופן כללי, גידול ירקות ניתן לבצע בחממה ביתית, על בסיס גידולי אדמה, באדניות או בחדר. אדניות שתילה הן פתרון פרקטי לבעיות של מחסור במקום, בעוד גידול ביתי בחדר יאפשר ניתוק מעונות השנה ושליטה בתנאי האקלים. גידול בחממה ביתית יתאים למי שרוצה להעניק לצמחים סביבה נוחה ולשלוט באלמנטים החשובים, לעומת גידולי אדמה שבהם העלויות נמוכות אך יש צורך בעבודה פיזית.

שאר הטיפים הכלליים לגידול ירקות בגינה נכונים לכל עונות השנה. מומלץ לחשב מראש את כמות השתילים לפי מספר הנפשות, לגדל תבלינים וירקות כי הם מניבים כל השנה וכמובן לדשן ולהעשיר את האדמה באופן שוטף. רצוי לשים חיפוי על האדמה כדי למנוע התאדות מהירה, צמיחת עשבייה וחדירת מזיקים ואפשר להכין מראש פלטפורמת שתילה מתאימה לצמחים שאמורים להיכנס בה.

כל ירק ושיטת הגידול שלו

אל תצפו לאכול את כל סוגי הירקות ישר מהגינה כבר אחרי עונה אחת. מומלץ לדעת מתי לגדל מה, כמה מים צורך כל צמח ומה המרחק הרצוי בין כל שתיל. עם הזמן תלמדו ממה כדאי להיזהר, מתי לקטוף ואיך מבצעים הדברה.

את הגזר למשל אפשר לגדל באביב, בסתיו ובחורף וכך גם את הסלרי והתירס. מלפפון מתאים לגידול באביב ובקיץ בלבד ובשביל לגדל פלפל תצטרכו לחכות לחורף. לבסוף, צמחי העגבנייה אדישים לאורך היום אך הטמפרטורה מגבילה את שלבי הגדילה שלהם ואת הקישוא מגדלים במרווחי זריעה של 150 ס"מ.

לכתבה הבאה:

צילום אווירי: עולם ומלואו של שירותים מקצועיים

צילום אווירי הוא לא רק תחביב שהולך ונהיה פופולרי יותר ויותר בקרב מטיסי רחפנים חובבניים, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.