מבזקים
יום ב' | 22.2.21 | 15:32

"החכמה היא לדעת להושיב את כולם ביחד ולייצר יש מאין"

מועצה אזורית שער הנגב השיקה היום את חממת האג-טק- חממה אזורית של חקלאות מתקדמת. החזון – 20 סטארט-אפים בעולמות האג-טק בתוך 3 שנים והפיכת החקלאות בנגב המערבי לבטא סייט לאומי

החממה שנחנכה בטקס חגיגי (ע"פ הנחיות משרד הבריאות), היא חלק מיישום החלטת הממשלה של עוטף עזה, בה היא מחויבת לפיתוח תחומי האגריטק כמנוע צמיחה כלכלי מרכזי באזור. שותפים להקמת החממה- מכללת ספיר, אשכול נגב מערבי, המכון הוולקני- משרד החקלאות, המו"פים באזור ותאגידי החקלאות האזוריים. את האירוע פתחה ד"ר ניצה קרדיש מנכ"לית קרן ההון סיכון "טרנדליינס אגריפוד" וסגנית נשיא "טרנדליינס אגטק גלובלי". באירוע נכחו עשרות משתתפים- שר החקלאות, אלון שוסטר, פעילי סביבה וחברה, יזמי הייטק, חקלאים מכל הארץ וחברי הועדה המייעצת לחממה- אורי פינטו, מנכ"ל אשכול נגב מערבי, שי פלדמן, נשיא מכללת ספיר, זאב מילר, מנכ"ל קרן יק"א, רון ברוכים, מנכ"ל כי"ל דיגיטל, ערן נווה, מנהל מרכז גילת, ליאור קטרי, מנהל מו"פ דרום ועוד.

מועצה אזורית שער הנגב מתפרסת על פני 105,000 דונם של קרקע חקלאית. יישובי המועצה מתפרנסים בעיקר מחקלאות, בין היתר חקלאות גבול, ונאלצים להתמודד עם אתגרים רבים- משותפים לכל ענפי החקלאות בארץ (חקיקה, מזג אויר ועוד), וייחודיים לעוטף עזה- הסלמות ביטחוניות שמונעות את עיבוד השטח וגוררות הרס תבואה ונזקים כלכליים. חממת האגריטק שנחנכה היום, נועדה לפתח באופן משמעותי את החקלאות באזור ולהאיץ את פיתוח הכלים השונים שיתנו מענה לאתגרים אלו- בעוטף עזה ובשער הנגב בפרט.

ד"ר ניצה קרדיש: "השילוב יוצא מגדר הרגיל של חקלאות, תעשיה, חינוך, אקדמיה , רשויות מקומיות ויזמים, מייצר את הדבר הבא של עולם האגריטק. זאת הזדמנות גדולה, שיושבת על פוטנציאל בלתי נגמר. אנחנו ב"טרנדליינס" נשמח לקחת חלק, ולהביא את הניסיון ואת התרומה המשמעותית שלנו, כדי לסייע לחממה לנצל את ההיצע, הטכנולוגיה ואת הדרך בה החקלאים יכולים להרוויח מזה, לצד תרומה לטבע, הסביבה ולעולם. זה המפתח להצלחה".

האפיק הראשון בו תפעל החממה הוא הבאה וריכוז של חברות ויזמויות בתחומי החקלאות החכמה בחממת הטכנולוגיה של שער הנגב (הסאוט-אפ). כבר היום ניתן למצוא במקום מספר חברות שמתעסקות בחקלאות חכמה. בהמשך החממה צפויה לעבור למרכז החדשנות והיזמות שמקימה שער הנגב בשיתוף קק"ל ו- jnf אוסטרליה בהשקעה אדירה של 20 מיליון ₪. תוך כשלוש שנים, צפויות לשבת במרכז החדשנות מעל ל- 70 חברות, כאשר 20 מהן, תתעסקנה בחקלאות חכמה.

האפיק השני הוא הקמת מאיץ אזורי ליזמים וסטארט-אפים בתחומי החקלאות החממה. הקמת המאיץ נמצאת בימים אלו בפיתוח ראשוני ועתידה להעניק הטבות, הקלות ותנאים נוחים לכל חברת סטארט אפ או יזמות שתבחר לשבת באזור ולקדם חקלאות חכמה.

החקלאות בארץ ובעולם מתמודדת עם קושי להעמיד דור המשך. חממת האג-טק של שער הנגב מקימה מסלולים חדשים להצמחת דור העתיד של החקלאות. בימים אלו משיקה מועצה אזורית שער הנגב, מסלול בגרות חדש בבית ספר התיכון- מסלול חקלאות חכמה. בנוסף, יוקם במכללת ספיר מסלול חדש לתואר בחקלאות חכמה. שילוב של השניים מעניק לצעירים את הידע והיכולת לא רק להיות חקלאים, אלא גם לבנות את עתיד החקלאות ואת עתיד הכלכלה של הנגב המערבי.

בנוסף, חממת האג-טק תעניק גם שירותי התמצאות, למידה והדרכה לחקלאי האזור שמעוניינים לשדרג את העבודה כבר בהווה. לווי והדרכה נכונה יכולים לסייע לחקלאים לרתום כלים טכנולוגים קיימים לכדי פיתוח כלכלי, ואף לשמש כר פורה לפיתוחים חדשניים ופורצי דרך שעתידים לשנות את פני החקלאות בארץ ובעולם.

אופיר ליבשטיין, ראש המעוצה האזורית שער הנגב: "שער הנגב היא אסם התבואה של ישראל. פיתוח חקלאות מתקדמת באזור, היא קריטית ליכולת שלנו לשמור על איכות התבואה, הטבע והסביבה, לצד פיתוח של מקומות עבודה והייטק מקומי. היכולות כבר קיימות. יש לנו שותפים רבים ויחד נוכל להזניק את האזור קדימה. החכמה היא לדעת להושיב את כולם יחד ובכוחות משותפים, לייצר יש מאין. זאת המהות של חממת האגריטק החדשה שלנו".

About אורי גבאי

לכתבה הבאה:

החשוד באונס נערה במלונית קורונה התגורר זמנית בשדרות

הבוקר (יום ו) הותר לפרסום כי במקרה שמזעזע מדינה שלמה חשוד צעיר משדרות. בעירייה מבהירים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.