יום רביעי , 27 מאי 2020
יפית חסן, מנהל השירות הפסיכולוגי חינוכי בעיריית שדרות. צילום: אורי גבאי

"אנחנו צריכים להסביר לילדים על הקורונה בשפה שלנו"

מערכת החינוך בשדרות מורגלת אומנם בחירום אבל משבר הקורונה מאלץ גם את התלמידים וגם את ההורים להתמודד עם מציאות ארוכה וממושכת בבית. בראיון ל'דין וחשבון' -'שדרונט' מסבירה יפית חסן, מנהלת השירות הפסיכולוגי החינוכי כיצד הם ממליצים להתמודד עם הילדים בבית, חשיבות שיחות הוידאו בין התלמידים וכיצד נערכים ליום שאחרי.

כשהמציאות הביטחונית מפרה את השגרה בשדרות וישובי העוטף, מערכת החינוך העירונית כבר צברה מספיק ניסיון כדי לעשות את המעבר החד ולהתמודד. השגרה שהופרה בשבועיים האחרונים הפעם לא קשורה למציאות הביטחונית אבל יש בה לא מעט מאפיינים מוכרים, בעיקרה ישיבה ממושכת בלי יכולת לצאת להתאוורר בגן השעשועים הקרוב.  "כל תקופה כזו היא מורכבת אם כי הפעם היא שונה כי נכנסנו לתקופה שאף אחד לא יודע את אורך הזמן שלה" מסבירה יפית חסן, מנהלת השירות הפסיכולוגי החינוכי בעיריית שדרות מזה 6 שנים. "אנחנו למעשה מוסד שאמון על הרווחה הנפשית של הילדים מהגן ועד סוף התיכון, בשוטף מתמודדים עם מגוון רחב של נושאים שמן הסתם קשורים במציאות הביטחונית. בשדרות בניגוד לכל הרשויות האחרות פועלת תוכנית לטראומה מתמשכת כי אצל הילדים שגדלים כאן אתה לא צריך להיות מומחה כדי לזהות את הדריכות שקיימת לכן אנחנו גם צריכים כל הזמן להיות במעקב".

מבוגרים בשדרות תמיד מתהלכים בתחושת מתח ומוכנות למצב חירום, כמה זה אצל הילדים?

"אצל מבוגרים אתה יכול לשמוע את השיח הזה שמעסיק אותם לא מעט בימי שגרה, את המוכנות הזו למצב חירום, לצערי מרוב שהתרגלו הם יודעים מהר לעשות את המעבר, אצל ילדים זה יותר נראה, זאת אומרת מבוגר יכול לדבר על זה  לומר לך שהוא ברמת ציפייה לקראת מעבר לחירום, ילדים אתה רואה את זה בהבעות גוף שלהם, הם כל הזמן פעילים, הם פחות מדברים ומשדרים את זה דרך הבעיות הגוף שלהם ואנחנו רואים את זה ממש לאורך כל הדרך במענה הטיפולי שאנחנו נותנים".

כאמור, בשבועיים האחרונים השגרה הופרה שוב הפעם בגלל נגיף הקורונה. לדבריה של חסן כבר מהרגע הראשון הם נדרשו להיערכות חדשות בעיקר של מתן מענה להורים. "פתחנו קו חם להורים ובאמת אנחנו מקבלים עשרות פניות  של הורים שמתקשרים ומשתפים בקשיים שלהם, הקושי שאנחנו נתקלים אצל הורים שונה מהקשיים שאנחנו נתקלים בסבבי ההסלמה, הקושי המרכזי להתמודד בבית, אנחנו מבקשים מהם לשמור על שגרה ולהורים קשה לשמור על שגרה לאורך זמן אז הם שואלים מה לעשות? כמה להקפיד, כמה לדרוש את השגרה הזו וכמה לשחרר".

כמה צריך להקפיד בימים אלו?

"עצה שלנו היא לבחור מבין כמה אופציות. אי אפשר לצפות מההורים להיות מאה אחוז לכן אנחנו בדעה שצריך לבחור על מה אנחנו מקפידים ועל מה אנחנו משחררים. אני אומרת להורים שפונים אלינו להציב שלוש אפשרויות ולומר אלה הגבולות שלי ועליהם אני אתעקש. כל הורה עושה את הבחירה שלו בסופו של דבר, יש שיגיד חשוב לי שהילד יקום בבוקר ולא יסתובב עם פיג'מה בבית, הורה אחר יגיד לי חשוב שהילד יעשה את המטלות שהמורה שולח כל יום, הורה אחר יקפיד על סידור אחר, כל הורה בוחר את הגבולות ואיפה הוא שם אותם אבל כן יש חשיבות  לבחור את הדברים. אף אחד לא מצפה מההורים להיות מושלמים גם הם בני אדם".

 אחת מפעילויות ההפגה, השגרה שהופרה הפעם לזמן לא ידוע. צילום: עיריית שדרות

מדובר בשגרה מאוד ארוכה?

"נכון מאוד וזה משהו חדש ולא רגיל לכל ההורים לכן אני שוב אומרת כתפיסה יש לנסות כמה שיותר להיות קרובים לשגרה, בבית ספר הילד לומר 6 שעות אז גם אם בבית תהיה שגרה מסוימת של עבודה על המטלות של המורים לצד הרבה חופש בחירה  זה בסדר גמור, אף הורה לא צריך להרגיש אשמה חלילה שהוא לא בסדר".

בנוסף לכל, הילדים משדרות כבר חווים המון פעמים שבירת שגרה והם זקוקים לשגרה יותר מכל מקום אחר, כמה זה משפיע?

"אין ספק שהילדים של שדרות חווים את שבירת השגרה יותר מכל מקום אחר, רק בחודש שעבר היה עוד סבב הסלמה והשגרה בבית ספר עם החברים עושה להם טוב. גם בתקופה הזו מסתבר שצפות אצלם חרדות, הורים שואלים כיצד לומר להם על נגיף הקורונה, אגב גם ההורים חרדים ואנחנו אומרים שצריך לתת לילדים מידע אמין ומדויק על הקורונה, הרבה פעמים הם יכולים לפגוש את המידע בצורה מעוצמת. החדשות השוטפות גם מציפות ואנחנו ממליצים לעשות לזה במינון וכמה שפחות לחשוף את הילדים לחדשות על הקורונה, כאשר ילד שומע על עוד חולה ועוד חולה הוא לא יודע לפרש את זה נכון והחרדה יכולה להתעצם".

כיצד את ממליצה להעביר את המידע לילדים?

"אנחנו צריכים להסביר לילדים על הקורונה בשפה שלנו, קודם כל חשוב להרגיע במסרים על כך שזו מחלה שכולנו נעבור אותה, שהיא פחות מסוכנת גם לילדים וכמובן על חשיבות להישאר בבית ולשמור על כל הכללים".

מה יהיה ביום שאחרי, כמה יהיה קשה לילדים לחזור לשגרה?

"זו שאלה טובה שכרגע יהיה קשה לענות עליה, כרגע לא ברור לנו עדיין מתי זה יהיה היום שאחרי, דברים משתנים ואני יכולה לומר לך שזו סוגיה שמעסיקה את כולם במערכת הפסיכולוגית. אנחנו בהחלט חושבים על מה נפגוש ביום שאחרי כי צפוי לנו להתמודד עם מלא מורכבויות אם זה מורכבות חברתית שזה משהו מאוד משמעותי לילדים, מורכבויות עם הרבה משמעות. ברור לנו שככל שהזמן יעבור אנחנו ניתקל יותר קשיים שיידרשו למענה. אנחנו גם נצטרך ללמוד את הקשיים, אני לא יודעת אם הקשיים שאנחנו רואים היום אלה הקשיים שנתמודד איתם בעוד שבועיים ובעוד חודש, אנחנו גם מפיקים המון סרטוני הסברה וגם עומדים לרשות ציבור ההורים שלהם יש הרבה שאלות . אני לחלוטין אומרת שזה מעסיק אותנו לא מעט אבל כרגע אנחנו צריכים לתת מענה למציאות הנוכחית ולשמחתי הרבה הורים מגויסים למרות שזה לא פשוט".

 יפית חסן. ""אנחנו צריכים להסביר לילדים על הקורונה בשפה שלנו". צילום: אורי גבאי

ציינת את הנושא החברתי, איך אפשר לשמור על שגרה חברתית בימים כאלה?

"אנחנו ממליצים לכל בתי הספר בשדרות לשמור על קשר חברתי בין הילדים דרך שיחות באפליקציית זום, אנחנו רואים בעניין החברתי נושא חשוב ברצון לשמור על השגרה. הכלי החברתי תורם המון, מספיק לראות את הילדים רואים את החברים דרך המסך זה מעלה אצלם חיוך והתרגשות גדולה. יש כמובן עוד רעיונות כמו שיתוף תמונות וחוויות, אני חושבת שהילדים צמאים לזה".

אגב, המציאות הנוכחית הובילה הורים לתהות מה עדיף, המציאות הביטחונית או המצב הנוכחי?

אף אחד לא רוצה לבחור מציאות כזו מורכבת ובטח אם אתה תושב שדרות והעוטף אתה בטח לא רוצה להגיע למצב שאתה צריך לבחור בין המציאות הביטחונית לבין הקורונה, אנחנו לא רוצים לא את המציאות הזו ולא את זו אבל בהחלט שהורים אומרים את זה כי הם באופן טבעי בעיקר מתכוונים שהם מעדיפים שגרה שהיא מוכרת להם. אני חושבת שהתהייה הזו באה ממקום שבמציאות הביטחונית יודעים פחות או יותר מתי זה נגמר ומול מי ההתמודדות וכאן זה משהו שונה כי אתה לא יכול לצאת מהבית ואם אתה יוצא אתה לא יודע מי יכול להדביק אותך,  גם אף אחד לא באמת יודע מתי זה יגמר".

לכתבה הבאה:

ממ"ר לכיש הנכנס קיים פגישת עבודה עם ראש עיריית שדרות

ניצב-משנה רונן אבניאלי, שהחל לאחרונה בתפקידו כמפקד מרחב לכיש במשטרה, הגיע השבוע לפגישת עבודה עם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.