שבת , 15 אוגוסט 2020
הכניסה לעיר שדרות. 15% אבטלה בתקופת הקורונה. צילום ארכיון: גולן סבג

"אבטלת קורונה" בשדרות: 2,689 תושבים ללא עבודה

אחוז האבטלה בשדרות זינק באופן דרמטי בתקופת הקורונה. בשל כך, גיבשה עיריית שדרות תוכנית עם לשכת התעסוקה והציעה לראש הממשלה לבצע את הפיילוט בעיר. מי אמר שאנחנו בדירוג גבוה במצב הסוציו אקונומי?

ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה מדוברות ומורגשות היטב ברחבי ישראל אבל בכל הנוגע לעיר שדרות נדמה כי הנתונים חמורים אף יותר. לאחרונה פורסם מדד האבטלה הארצי בתקופת הקורונה ובעיר שדרות גם לאחר החזרה לשגרה נרשמה עלייה של 9.33% במספר התושבים שנותרו ללא תעסוקה כך ששדרות מדורגת גבוה עם 15.10% אבטלה.

בעיריית שדרות מציינים כי בשנים האחרונות אחוז האבטלה בשדרות ירד באופן הדרגתי ומשמעותי, כאשר ב-2013 הוא עמד על 9.13% ואילו ב-2019 – 5.77%. השנה, בעקבות משבר הקורונה אחוז האבטלה בשדרות עומד על 15.10%.  "נכון לחודש יולי, יש בעיר 397 דורשי עבודה, 1,964 תושבים הנמצאים בחל"ת, 725 תושבים שפוטרו ממקום עבודתם ו-407 תושבים שאינם יכולים בשלב זה לצאת לעבודה ובסך-הכל 3,493 איש – 44% מהם גברים ו-56% נשים. מבחינת גילאים – הרוב המוחלט בגילאים 25-34 (1,167), אחר-כך גילאי 35-44 (687), 55-64 (554), 45-54 (495), 18-24 (462) ו-128 תושבים מעל גיל 64" נמסר בהודעה לתקשורת.

 לשכת התעסוקה בשדרות. צילום: גוגל מפות

אם לבודד את תקופת הקורונה מהתקופה הרגילה, הרי שתקופת הקורונה הולידה  1,964 תושבים שיצאו לחל"ת ו-725 תושבים שפוטרו ממקום עבודתם, סה"כ 2,689 תושבים שאיבדו עבודתם בתקופה זו. יש לציין את העובדה שמדובר בתקופה של סיום הלימודים לצד חזרה לשגרה לא רציפה כך שרבים העדיפו לתת מענה לילדים בבית, יתכן שכמה עשרות גם לא יכלו לשוב בשל כך לעבודה רציפה.

בתוך כך, ראש עיריית שדרות אלון דוידי קיים פגישת עבודה עם נציגי לשכת התעסוקה ונחשף לנתונים הרשמיים. בתום הפגישה הוחלט לגבש תוכנית משותפת ולהגיש אותה לממשלה על מנת לקבל סיוע תקציבי לביצועה. "בפגישות עם גורמי שירות התעסוקה נחשפתי לנתונים המורכבים/הקשים והחלטנו לגבש תוכנית ובה שורת צעדים לפתרון חלק משמעותי מהבעיה ובעיקר לטווח הרחוק אשר יכללו תוכנית עידוד לתעסוקה כגון סדנאות, הכשרות
מקצועיות של דורשי עבודה, ייעוץ תעסוקתי וכלים לפיתות קריירה לצד תוכנית עידוד למעסיקים כגון ששירות התעסוקה יבצע באמצעות מרכזי ההכשרה, הכשרה של עובדים לעבודה אצל מעסיקים המעוניינים בכוח עבודה שעבר הכשרה ספציפית אך למעסיק אין את היכולת הכלכלית לממן את פעילות הכשרה זו. בנוסף ישנה התייחסות בתוכנית זו גם על עידוד יזמות עסקית ובה תתקיים הנחייה, ליווי וייעוץ לקידום ופיתוח עסקים קטנים ובינוניים בתחילת דרכם" ציין בין היתר דוידי.

 ראש עיריית שדרות אלון דוידי עם נתניהו. הציג לו תמונה קשה. צילום: יח"צ

כתבנו מציין, התוכנית הוצגה לשר הכלכלה החדש תושב העיר ח"כ עמיר פרץ. כמו כן דוידי שלח את התוכנית לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר ישראל כץ. "אני קורא לך לאמץ את תוכניתי המצורפת ולאשר תקציב מיידי לעיר שדרות כפיילוט מיידי ובטחוני שבאם תשכילו לאמץ מודל זה בערים נוספות הדבר יביא להצלחה והוצאת מאות אלפים ממעגל האבטלה".

 

לכתבה הבאה:

בלון גרם לדליקה גדולה בשדות נגב: תושבים של אחד הישובים פונו מבתיהם

גגהתקפת בלוני הנפץ לעבר ישובי העוטף נמשכה וגורמת לעוד ועוד דליקות נרחבות. בשדות נגב נחת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.